czwartek, 18 czerwca 2009

CZYNNOŚCI POPRZEDZAJĄCE ROZOCZĘCIE BUDOWY

Zob. Internetowy Informator Prawny

CZYNNOŚCI INWESTORA POPRZEDZAJĄCE ROZPOCZĘCIE BUDOWY (PRACE PRZYGOTOWAWCZE, KIEROWNICTWO BUDOWY, WEJŚCIE NA TEREN SĄSIEDNIEJ NIERUCHOMOŚCI)

Inwestor jest obowiązany:

  • zapewnić objęcie kierownictwa budowy oraz nadzór nad robotami przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane.
  • zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót: organ nadzoru budowlanego oraz projektanta, co najmniej na 7 dni przed, dołączając na piśmie:
  • oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BIOZ) oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi), a także zaświadczenie wydane przez właściwą izbę samorządu zawodowego o prawie do wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie,
  • w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego – oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego, stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru inwestorskiego nad danymi robotami budowlanymi, a także zaświadczenie wydane przez właściwą izbę samorządu zawodowego o prawie do wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie,
  • informację zawierającą dane zamieszczone w ogłoszeniu, o którym moa w art.42 ust.2 pkt 2 pb tj. tablicy informacyjnej oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (nie dot. to budowy obiektów służących obronności i bezpieczeństwa państwa oraz obiektów liniowych).
  • składając zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych, występuje do właściwego organu o wydanie dziennika budowy.

    PRACE PRZYGOTOWAWCZE:

    Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy (art. 41 ust. 1 pb). Pracami przygotowawczymi są:

  1. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie,
  2. wykonanie niwelacji terenu,
  3. zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów,
  4. wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

    WEJŚCIE NA TEREN SĄSIEDNIEJ NIERUCHOMOŚCI:

    Jeśli jest niezbędne inwestor jest obowiązany uzyskać przed rozpoczęciem robót zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście i uzgodnić z nim sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

    Brak zgody = organ, na wniosek inwestora, w terminie 14 dni od złożenia wniosku, rozstrzyga w drodze dec.

    Po zakończeniu robót inwestor jest obowiązany naprawić szkody na zas. KC.

    Zgodnie z przepisem ust. 4 art. 47 pb. zajęcie pasa drogowego (lub jego części) może być dokonane dodatkowo tylko w sposób zgodny z przepisami dot. utrzymania i korzystania z dróg.

    Zob. Prawo Budowlane

    Zob. Forum Prawne

    Linki sponsorowane


    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl